vegan

 • SABDŽÍ Z DÝNĚ A BÍLÝCH FAZOLÍ – GARY WRIGHT

  SABDŽÍ Z DÝNĚ A BÍLÝCH FAZOLÍ – GARY WRIGHT

  5 porcí/ bez lepku/ vegan

  750g dýně (oloupané a bez dužiny)
  200g žluté čočky mungo
  200g máslových fazolí (24 hodin předem namočených ve vodě)
  200g rajčat (bez slupky)
  250ml kokosového mléka
  100g nasekaného pórku
  10g zázvoru (jemně nakrájeného)
  1 lžička třtinového cukru (kolik)?
  1/2 svazku koriandru (s kořeny)
  2 lžičky ghee (nebo kokosového oleje pro vegany)
  1 limetka
  himalájská sůl

  Koření semínka
  2 lžičky kmínu
  2 lžičky fenyklu
  2 lžičky koriandru
  2 lžičky černých hořčičných semen
  1/2 lžičky pískavice řecké seno
  1/2 lžičky černého pepře

  Koření lístky
  limetové listy (murraya counigii)

  Práškové koření
  2 lžičky koriandru
  3 lžičky kurkumy
  1 lžička římského kmína
  2 lžičky zázvoru
  1/4 lžičky bílého pepře
  Špetka ajúrvédského koření asaphoetida

  Postup:

  1/ Na ghee nebo kokosovém oleji opečte dýni dokud nezměkne a dejte ji stranou. Uvařte žlutou čočku mungo a přidejte 1 lžičku kurkumy a špetku ajúrvédského koření asaphoetida, na konci přidejte špetku soli, uvařte do měkka a dejte ji stranou. Uvařte máslové fazole (které jste 24 hodin předtím namočili do vody), uvařte do měkka a dejte je stranou.

  2/ V horké pánvi osmahněte  všechna semínková koření kromě černých hořčičných semen. Zahřejte je, dokud semínka mírně nezhnědnou, vyjměte je ven a rozemlete je v hmoždýři. Poté znovu pánev zahřejte a přidejte ghee (nebo kokosový olej) a přidejte černá hořčičná semínka, přidejte asaphoetida a limetové listy, osmahněte je, dokud nezačnou pukat, a přidejte zbytek semínek z hmoždýře. Poté do pánve přidejte nakrájený pórek a špetku himalájské soli, 1 lžičku třtinového cukru. Cukr restujte dokud nezhnědne, přidejte nakrájený zázvor a kořeny koriandru. Jakmile zezlátnou vsypte do pánve všechno práškové koření, usmažte, dokud z celé směsi  nebude suchá pasta a poté přidejte nakrájená rajčata bez slupky, přijdejte trochu vody a restujte dokud rajčata nezměknou.

  2) V další pánvi smíchejte dýni a žlutou čočku mungo spolu s kokosovým mlékem, textura je na vás. Dávám přednost smíchat se směsí polovinu dýně a poté přidat několik kousků dýně až nakonec do celé směsi. Přidejte obsah této pánve do rajčatové báze spolu s máslovými fazolemi, vařte dalších 5 minut, přidejte nakrájené lístky koriandru a půlku šťávy z limetky. Zamíchejte a můžete servírovat. Na závěr můžete sabdží pokapat kokosovým mlékem. Podávat jej můžete jako polévku nebo přílohu.

  Více o ajúrvédských snídaních a večeřích Garyho Wrighta na: http://www.ayurvedicbreakfast.cz/